Trzeba powiedzieć wprost. Kogo obchodzi gadka w stylu że żółtaczkę u noworodków objawia się dzięki bilirubinie która jest odpowiedzialna za żółty kolor skóry dziecka. Dla nas rodziców najważniejsze jest, aby nasze dzieci były zdrowe, dlatego w dalszej części artykułu pomijam medyczne gadanie na zwięzłe informacje, które uważam że każdy rodzic powinien wiedzieć o tej dolegliwości.
Objawy
Już w pierwszych dniach po porodzie, najczęściej pomiędzy 2-4 dniem po porodzie pomiędzy 40-60% noworodków przechodzi żółtaczkę. Żółte zabarwienie skóry i lub gałek ocznych dla lekkiego przechodzenia żółtaczki aż po kolor pomarańczowy dla poważniejszych przypadków.
Rodzaje żółtaczki
Żółtaczkę ogólnie dzieli się na 2 rodzaje fizjologiczną i patologiczną. W przypadku żółtaczki fizjologicznej nie trzeba poddawać noworodka leczeniu ponieważ przejdzie i zniknie samoczynnie. Tak wiem, że brzmi to zbyt optymistycznie aby było prawdziwe ale naprawdę tak jest. Niestety w przypadku żółtaczki patalogicznej już tak dobrze nie jest.
Sposoby leczenia
Jak już zostało wspomniane wcześniej wspomniałem typ fizjologiczny nie wymaga leczenia. Natomiast typ patologiczny może polegać na naświetlaniu lampami lub nawet na transfuzji krwi w zależności jak ciężki jest to przypadek
Podsumowanie
Teraz będziecie wiedzieć z czym się wiąże żółtaczka noworodków i że nie ma nic wspólnego z żółtaczką rodzaju WZW. Oczywiste jest też, że obojętnie jaki rodzaj żółtaczki by to nie był, to i tak musi dziecko zbadać lekarz. Tylko on może zdecydować czy wymagane jest leczenie czy nie. W przypadku mojego syna mimo że przechodził żółtaczkę fizjologiczną to lekarka zalecała aby przebywał na słońcu.