Trudne początki noworodka

Po urodzeniu dziecka Wasze życie przejdzie prawdziwą rewolucje. Noworodek wymaga ogromnej czułości i niezwykle troskliwej opieki dlatego wiele spraw, które wydawały się do tej pory ważne zostaną przesunięte na dalszy plan a całą Waszą uwagę skupicie na dopiero co narodzonym maleństwie. Zacznie się zmiana pieluch, karmienie co 3 godziny bez względu czy to noc czy dzień. Kiedy tylko czegoś będzie potrzebować to będzie płakać (na szczęście mamy bardzo często umieją rozróżniać po płaczu co dziecko potrzebuje), wożenie w wózku, noszenie na rękach, bujanie w kołysce, wizyta w przychodni na badaniu patronażowym, wizyta w urzędzie aby dopełnić formalności w sprawie aktu urodzenia oraz wiele innych spraw może spowodować, że pomyślicie sobie że macie bardzo ciężkie początki. Trzeba wziąć pod uwagę, że wasze przygotowanie do roli rodziców trwało co najmniej wiele miesięcy. Spróbujcie zobaczyć i poczuć świat z punktu widzenia Waszego dziecka a tedy zrozumiecie, że to nie wy macie tak trudno.

Trudne początki noworodka

Zanim jeszcze przyjdzie na świat czeka Twoje dziecko mnóstwo wyzwań które wymagają ogromnego wysiłku. Zauważ że poród jest tak samo wyczerpujący dla maleństwa jak dla kobiety która je rodzi. Jeszcze nie nabrało siły po porodzie a czeka je kolejny ciężki wysiłek jakim jest nabranie powietrza w płuca. Do tej pory jeszcze nie używał płuc a całe oddychanie odbywało się za pośrednictwem pępowiny, dlatego pierwsze nabranie powietrza jest nie lada wyzwaniem.

Zapewne zauważysz, że Wasze dziecko praktycznie większość czasu śpi. Nie ma co się dziwić w końcu pomiędzy spaniem a spaniem wykonuje ogromny kawał bardzo ciężkiej pracy. Biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary i siły jakie posiada to zauważysz, że aby się najeść to dla dziecka jest tak ogromny wysiłek jak dla dorosłego przebiegnięcie co najmniej kilkunastu kilometrów.

Wyobraź sobie że jesteś w miejscu bezpiecznym, gdzie jest cieplutko miło, nie masz zmartwień a jedzonko przychodzi samo. Nagle życie niczym z raju się kończy a ty pozostajesz w nowym świecie gdzie ciągle ktoś od Ciebie coś chce i musisz ciągle zmuszać się do wysiłku aby trzymać to czego potrzebujesz. Taką zmianę przechodzi Wasze dziecko kiedy przechodzi drogę z brzuszka mamy do naszego świata dlatego wymaga specjalnej opieki i troski, żeby dalej mogło czuć się bezpieczne, miało ciepło i niczego nie brakowało.

Pamiętaj, że Twoje dopiero co narodzona dzidzia jest narażona na wiele niebezpieczeństw między innymi musisz zdać sobie sprawę, że ma obniżoną odporność w porównaniu z Tobą. Dopiero co przyszło na świat i jeszcze nie zna chorób, infekcji, bakterii i wielu innych przykrości, a które teraz jest narażone. Zadbaj o odpowiednie warunki i opiekę. Pytaj w razie wątpliwości lekarza lub położną jakie warunki zapewnić, aby ochronić przed wszelkimi chorobami.

Kolejnym wyzwaniem jest nauka jedzenia. Nie chodzi mi o to jak dziecko ma szukać piersi aby się najeść, ponieważ robi to instynktownie, ale o to, że przewód pokarmowy nie był do tej pory używany. Wszystkie wartościowe składniki były przekazywane przez mamę za pomocą pępowiny. Mimo że nie widać w organiźmie zachodzi wiele zmian, które wymuszają wiele pracy i energii. Nie przyzwyczajony organizm do spożywania pokarmów, ani do ich trawienia pomimo wielkiego wysiłku może też spowodować u dziecka spore dolegliwości zwane kolkami. Warto zasięgnąć opinii lekarza i położnej aby wiedzieć za wczasu jak nim zapobiegać. Zaoszczędzi to Twojemu dziecku sporo płaczu i bólu.

Podsumowanie

Widzisz teraz jak taka mała niewinna istota ma przed sobą wiele do zrobienia aby móc przetrwać w tym świecie. Wymaga od ciebie niezwykle troskliwej opieki aby mogło przezwyciężyć trudny które na nie czekają.