Spodziewasz się dziecka ? co teraz ?

Po czasie niepewności nareszcie jest wspaniała nowina. Gratuluje! Jesteś w Ciąży. Gdy już uświadomisz sobie jakie wielkie szczęście Cię spotkało, zaczniesz zastanawiać się co teraz ? Na pewno czeka się mnóstwo chwil radości takich jak: przygotowanie pokoju czy łóżeczka na przyjście maleństwa na świat, kupno odpowiednich ubrań kosmetyków czy akcesoria takich jak: butelki, szczoteczki i wiele wiele innych oraz radości z poruszania się maleństwa w brzuchu oraz lepsza opieka przez partnera i rodzinę. Niestety z czasem oczekiwania na przyjście upragnionego dziecka na świat wiążą się pewne niedogodności o których warto wiedzieć, aby możliwie jak najbardziej złagodzić ich skutki. Trzeba pamiętać, że kobieta w ciąży wymaga nadzwyczajnej opieki ponieważ tu chodzi również o zdrowie nienarodzonego jeszcze maleństwa. W każdym możliwym przypadku warto konsultować się z położną, lekarzem lub farmaceutą.

Mdłości i wymioty

Poranne mdłości nie są czymś nietypowym ponieważ występują u większości kobiet na początku ciąży. Ta dolegliwość jest związana z zmianami hormonalnymi. Objawy można złagodzić jednak nie trzeba ich leczyć.

Zgaga i niestrawność

Jakże nieprzyjemna jest zgaga nie trzeba nikomu tłumaczyć. Można ją łagodzić poprzez zastosowanie środków zobojętniających odczyn kwasu żołądkowego.

Obrzęki

Mogą występować w drugiej połowie ciąży lub pod jej koniec i są czymś zupełnie normalnym. Szczególnie uciążliwe potrafią być wieczorami. Powinny ustępować po odpoczynku czyli np: rano. W innym przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Rozstępy

Maleństwo rośnie, nabiera masy to i ciało mamusi odpowiednio się przygotowuje. Nie zawsze jest wstanie nadążyć za zmianami, dlatego mogą wystąpić rozstępy. Można próbować przeciwdziałać i zapobiegać specjalnymi kremami jednak nie zawsze pomagają.

Skurcze nóg

Skurcze nóg mogą być najbardziej dokuczliwe w trzecim trymestrze i występować w nocy. Spowodowane są zaburzeniem gospodarki elektrolitów w organizmie i brakiem magnezu i wapnia. Dolegliwość można z złagodzić lub wyeliminować poprzez stosowanie odpowiednich suplementów.

Częste oddawanie moczu

Rosnące dziecko w brzuchu zaczyna naciskać na pęcherz co jest powodem częstego oddawania moczu. Trzeba pamiętać że nie należy wstrzymywać i trzeba starać się oddać wszystko jak to tylko możliwe ponieważ bardzo łatwo na nagromadzenie się nadmiaru bakterii co spowoduje kolejne nieprzyjemne dolegliwości.

Utrudnienia w higienie

Brzuszek większych rozmiarów, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, spowoduje że mamusia będzie miała ograniczone możliwości ruchowe. Nie da się zrobić wszystkiego. Nawet takie z pozoru proste czynności jak obcięcie paznokci u nóg będzie ogromnym wyzwaniem lub nawet całkiem nie możliwe do wykonania. Wtedy nie należy niczego robić na siłę. W takich sytuacja potrzebna jest pomoc partnera.

Podsumowanie

Praktycznie wszystkie lub większość wymienionych powyżej dolegliwości i problemu da się w znacznym stopniu złagodzić lub nawet całkiem wyeliminować, co pozwoli już tylko cieszyć się z rodzicielstwem i szybko rosnącym dzieckiem, które wkrótce przyjdzie na świat. Wszystkie czynności podejmowane w trakcie ciąży warto konsultować z lekarzem prowadzącym, aby nie zaszkodzić jeszcze nie narodzonemu dziecku.

2 thoughts on “Spodziewasz się dziecka ? co teraz ?

  1. Dzięki, super

  2. Witam.Rewelacyjna strona,warto tu zaglądać.

Komentarze są wyłączone.