Jak przygotować dom na przyjęcie noworodka?

Wraz z rozwojem ciąży przyjdzie czas w którym trzeba będzie zabrać się za przygotowanie miejsca na przyszłego noworodka. Niestety wiąże się to z wieloma wydatkami na niezbędne rzeczy i sprzęty. Jak dobrze wiadomo, dopiero co urodzone dziecko wymagać będzie niezwykle troskliwej opieki, dlatego jeszcze przed porodem należy zadbać o maleństwo.

Miejsce

Wielu rodziców decyduje się na wyremontowanie osobnego pokoju lub miejsca gdzie będzie noworodek będzie przebywać. Moim zdaniem przez pierwsze dni lub nawet tygodnie aby dziecko było bardzo blisko rodziców ponieważ wiąże się to z wieloma czynnościami które ułatwią życie rodziców i zapewnią dziecku odpowiednią opiekę. Do noworodka, zwłaszcza kiedy jest karmiony piersią, trzeba wstawać co kilka godzin, to nie trzeba biec do drugiego pokoju aby je nakarmić. Po każdym jedzeniu dziecku musi się odbić, aby w odpowiednie miejsce jedzenie dotarło. Często zdarza się że po jedzeniu gdy dziecku odbije się, to nadmiar pokarmu wylec w buźki. Gdyby nie wykonywać tej czynności dziecko może się zaksztusić a z uwagi na swoją bezradność może taka sytuacja skończyć się tragicznie. Nawet w nocy warto być blisko dziecka, które śpi czy to w łóżeczku czy to w kołysce aby zawsze być w sytuacji kiedy tego potrzebuje.

ŁÓŻECZKO

Najlepsze jest łóżeczko drewniane nie lakierowane lub pomalowane lakierem, który jest nie toksyczny i z atestem. Kiedy tylko dziecko zacznie wstawać. Nieraz zdarza się że trzymając się barierki zacznie obgryzać krawędzie dlatego trzeba zadbać aby dziecko nie otruło się. Łóżeczko powinno mieć regulowaną wysokość posłania, którą można dopasować w zależności od potrzeb i wielkości dziecka.

WÓZEK

Noworodek potrzebuje niezwykle czułej opieki dlatego dla niego trzeba zaopatrzyć się w głęboki wózek (gondolę). Przy zakupie warto upewnić się czy zmieści się w samochodzie. Pomyśl też czy warto od razu kupić wózek 3 w jednym. W skład zestawu wchodzi wtedy: gondola, spacerówka i fotelik samochodowy, który można umocować do stelarza z kółkami. Zwróć uwagę czy w zestawie jest folia przeciwdeszczowa lub po prostu ją dokup. Wydatek jest ot niewielki a na pewno pomoże zapewnić dziecku odpowiedni komfort kiedy będziesz na spacerze i zastanie Was deszcz.

WANIENKA

Kompanie noworodka w wannie dla dorosłych nie jest bezpieczne. Niezbędna staje się wtedy wanienka. Ponieważ posłuży długo, nie warto na niej oszczędzać.

FOTELIK SAMOCHODOWY

Ponieważ bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych spraw, zwróć szczególną uwagę przy zakupie fotelika samochodowego czy jest z atestem. Warto też w sklepie spisać markę i model a następnie dowiedzieć się czy ma wszystkie odpowiednie atesty oraz co sądzą o nim inni rodzice. Jeśli fotelik jest już dłuższy czas w sprzedaży, to takich opinii nie będzie trudno znaleźć.

UBRANKA DLA NOWORODKA

Nie można zapominać o ubrankach. Będą niezbędne następujące rzeczy: Koszulki, Kaftaniki, Śpioszki, Skarpetki, Body, Rękawiczki. Najlepiej aby były bawełniane ponieważ bawełna jest naturalna i zapewnia odpowiednią delikatność i warunki w których dziecko czuje się komfortowo. Nie powoduje też podrażnień. Na wyjście na spacer przyda się kombinezon lub śpiwór, rękawiczki i ciepły kocyk.

AKCESORIA

butelki, smoczki, kocyk, becik, nożyczki do obcinania paznokci, pieluszki

KOSMETYKI

W tym temacie najlepiej dopytać położną ponieważ pracując na co dzień dobrze wie co się sprawdza a co lepiej nie stosować.