Jak poznać swoje dziecko ?

Przebywając wśród rodziców wiele razy można zaobserwować, że nie potrafią zrozumieć swojego dziecka. Niesie to z sobą wiele przykrych konsekwencji co w rezultacie może prowadzić do frustracji z nastawieniem, że dziecko jest niegrzeczne, nieusłuchane i że tylko rozrabia. Wszystko wynika z braku komunikacji oraz zrozumieniu dziecka. Rozwiązaniem jest nic innego jak, bardzo lubiane przez dzieci, rysowanie.

Rysunki są odpowiedzią

Dla dzieci rysowanie to jedna z form komunikacji z otaczającym ich światem. Właśnie za pomocą tej czynności wyrażają swoje emocje, lęki, pragnienia, marzenia czy radości. Nawet światowej sławy psycholog nie będzie wstanie lepiej zrozumieć niż rodzic swoje własne dziecko. Wystarczy towarzyszyć dziecku w trakcie zabawy jaką jest rysowanie i próbować rozmawiać. Warto zapytać o to:

– Dlaczego akurat to rysuje?
– Co oznaczają poszczególne ?
– Co oznaczają poszczególne elementy ?
– Z czym kojarzy się dana postać czy element ?
– Jakie ma odczucia z daną postacią lub elementem ?

Podsumowanie

Taka jedna prosta czynność spowoduje, że lepiej zrozumiesz potrzeby swojego dziecka. Mając taką wiedzę można w lepszy sposób mieć wpływ na kształtowanie i wychowywanie a przecież bardzo nam rodzicom zależy aby nasze pociechy wyrosły na wspaniałych ludzi.