Ile dziecko powinno spać?

Będąc rodzicem wiemy, że cen jest bardzo potrzebny i dziecko nie może mieć zapewnionego rozwoju jeśli nie ma zapewnionego wystarczająco długiego czasu na sen. Jednak ile tak naprawdę powinno spać dziecko?

National Sleep Foundation (NSF) wraz z wieloma ekspertami opublikowali w roku 2015 nowe zalecenia dotyczące czasu ilości czasu snu. NSF współpracując z specjalistami od snu oraz anatomii, fizjologii, pediatrii, neurologii, gerontologii i ginekologii, której wynikiem są nowe zalecenia:

Noworodek: 0 – 3 miesięcy powinno spać w okolicach 14 – 17 godzin na dobę,
Dziecko: 4 – 11 miesięcy powinno spać około 12 – 15 godzin,
Dziecko 1 – 2 lata powinno spać 11 – 14 godzin,
Przedszkolak: 3 – 5 lat powinno spać 10 – 13 godzin,
Dzieci w wieku szkolnym: 6 – 13 lat powinno spać 9 – 11 godzin,
Nastolatek: 14 – 17 lat powinien spać 8 – 10 godzin

Wraz z wiekiem ilość godzin zmniejsza się. Każde dziecko jest wyjątkowe i indywidualne dlatego podane godziny wyżej są oczywiście orientacyjne. Nic nie zmienia faktu, że dla prawidłowego rozwoju dziecka sen jest niezbędny, dlatego my rodzice jesteśmy odpowiedzialni aby dopilnować prawidłową ilość snu. O ile noworodka nie trzeba przekonywać aby poszło spać, to już kilku miesięczne dziecko już nawet roczne kiedy w zabawie nie pójdzie spać w odpowiedniej chwili i dojdzie do sytuacji kiedy jest przemęczone, to nie zdaje sobie sprawy, że czas spać. Wtedy jest grymaśne, niespokojne i samo nie zdaje sobie sprawy co potrzebuje. Musimy zdać sobie sprawę, że należy nauczyć dziecko, co ma w takie sytuacji ma zrobić. W późniejszych latach kiedy nasz skarb jest zafascynowane grą lub programem w telewizji może próbować nieprzesypiać noce. Musimy w takiej sytuacji stanąć na straży snu i wyjaśnić o której godzinie już musi iść spać aby na drugi dzień w przedszkolu lub szkole nie męczyło się ale było w pełni sił i potrafiło wykorzystać w pełni swoje możliwości.