Kogo naśladują dzieci ?

Wychowywanie dzieci to najwyższy zaszczyt jaki nas rodziców może w życiu spotkać. Do prawidłowego rozwoju dziecka niezaprzeczalnie jest kochająca rodzina. Od pierwszych dni swojego życia mają kontakt z osobami w swoim otoczeniu, co stanowi ich cały świat. My dorośli rzadko zdajemy sobie sprawę z tego jak ich świat jest mały. Dzieci obserwując wszystkie osoby wokół siebie, wyrabiają w sobie wzorce jak same powinny się zachowywać.

Rodzice

Oczywistością jest, że dzieci największy kontakt mają z rodzicami i to od nich czerpią największe wartosci. Dziewczynki zazwyczaj obserwują i naśladują swoje mamy w kuchni lub podczas zajmowania się domem. Natomiast chłopcy najczęściej obserwują swoich ojców podczas majsterkowania. Oboje rodziców jest niezwykle ważnym wzorem pokazującym i uczącym wzajemnego szacunku, miłości, moralności, kultury i wartości którymi należy się kierować.

Rodzeństwo

W sytuacji, gdy dziecko nie ma rodzeństwa, to wzorcami są oczywiście rodzice, natomiast kiedy rodzeństwo jest to w zależności czy starsze czy młodsze, można zauważyć, że niektóre zachowania, wzorce i wartości przekazują sobie na wzajem. Młodsze dziecko uczy się powagi, poczucia obowiązku oraz rozwija się szybciej wzorując się na swojej starszej siostrze lub bracie. Natomiast starsze od młodszego częściej przejmuje, zabawę, humor oraz uczy się opieki nad młodszym rodzeństwem.

Dziadkowie

Dla wszystkich dziadków i babć było by krzywdzące gdyby o nich nie wspomnieć. Również są bardzo cennym wzorcem do naśladowania. Z uwagi na swój wiek, są bardziej doświadczeni życiowo, co niesie z sobą większą wiedzę o świecie i życiu. Dzieci przebywając z dziadkami mają niezwykle cenny czas, aby wiele się od nich nauczyć.

Podsumowanie

Jak widzimy dzieci czerpią wiedzę od każdego z nas. Nie da się zaprzeczyć, że zawsze najważniejszymi osobami w ich życiu będą rodzice. Jak każdy popełniamy w wychowaniu wiele błędów. Jednak starajmy się najlepiej jak tylko możemy być najlepszym przykładem dla swoich dzieci ponieważ w ogromnej mierze to od nas zależy jakie będą w przyszłości i czym będą się kierować.