Dzidziuś a starsze rodzeństwo

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny, którym jest dopiero co narodzone dziecko wprowadza w codziennym życiu wiele zmian, z którymi rodzeństwo nie zawsze się zgadza, nie zawsze rozumie. Na pewno dojdzie pomiędzy Twoimi dziećmi do rywalizacji i może dotyczyć nawet z pozoru nieistotnych rzeczy i spraw. Pamiętać trzeba, że dzieci inaczej postrzegają świat i otoczenie dlatego bez ich zrozumienia może dojść do wielu przykrych sytuacji, które można było uniknąć poprzez rozmowy lub nawet drobne gesty.

Wyjaśnij swojemu starszemu dziecku jak teraz będzie wyglądało dalsze życie, że młodsze rodzeństwo wymaga szczególnej opieki. Zaproponuj aby w prostych sprawach Ci pomagało. Nie możesz tez zapominać, że starsze rodzeństwo tez wymaga opieki i czułości. Z nim też trzeba spędzać czas, aby nie poczuło się zazdrosne lub co gorsza odrzucone. W tym drugim przypadku mogą wystąpić takie oznaki jak wybuchy złości, czy dokuczanie dzidziusiowi, czy odpowiedzi że on ma to i tamto a ja nie, bo wszystko dla niej / niego. Musi tak samo czuć że jest bardzo ważnym członkiem rodziny, że jest bezpieczne i że rodzice też się nim interesują. Nie zdziw się, że że starsze dziecko broni swojej rzeczy. Doprowadzanie do sytuacji że starsze musi wszystko oddawać młodszemu doprowadzi do złych emocji a to nie jest niedobre w dalszych relacjach rodzeństwa ponieważ te emocje będą się nawarstwiać z czasem.

Wiem, że dzidziuś wymaga troskliwej opieki i mnóstwa czasu jednak nie można zaniedbywać pozostałych dzieci aby nie poczuły się odrzucone i zazdrosne. Na bieżąco rozwiązywanie tego problemu zaowocuje wzmocnieniem więzi pomiędzy dziećmi.