Depresja poporodowa jak rozpoznać?

Depresja poporodowa jest niezwykle ważną sprawa i ogólnie mówi się, że bardzo często występuje. Mimo, że nie można lekceważyć depresji to czy faktycznie każda kobieta po porodzie ją przechodzi? Oczywiste jest, że kobieta przechodzi bardzo dużo zmian zarówno fizycznie w organizmie jak i psychicznie podczas ciąży i porodu co przekłada się na dalsze życie i funkcjonowanie każdego dnia.

Przemęczenie

Wyczerpanie z powodu dźwigania brzucha a następnie przejście przez poród i dbanie o dziecko, którym trzeba opiekować się z ogromną troskliwością, sprawia, że nowa mama nie ma czasu na odpoczynek. Wydawało by się, że po porodzie będzie łatwiej ale nie do końca. Takie wyczerpanie może sprawić, że zaczynają przychodzić do głowy myśli: Nie radzę sobie, Nie daję rady, Czy jestem dobrą mamą?, Skąd mam mieć siły, aby wszystkiemu podołać? Takie przemęczenie nie jest niczym dobrym ponieważ może doprowadzić do depresji.

Objawy depresji

Jeśli sama zauważysz lub najbliżsi w Twoim otoczeniu zauważą:

  • Po dłuższym odpoczynku i wyspaniu się nadal jesteś zmęczona
  • Tracisz kontakt z rzeczywistością/li>
  • Nic Ci się nie chce
  • Zaczynasz mieć myśli o samookaleczeniu lub samobójcze
  • Wyraźnie zaczynasz zaniedbywać dziecko

oznacza, że potrzebujesz pomocy. Porozmawiaj z mężem, rodzicami i/lub przyjaciółmi. Warto również poszukać pomocy u specjalisty psychiatry lub psychologa.

Poszukaj pomocy

W takiej sytuacji porozmawiaj z partnerem o swoich uczuciach, problemach i wątpliwościach. Na pewno otrzymasz od niego wsparcie. Już sama świadomość, że masz na kogo liczyć będzie dla Ciebie bezcenna. Uzgodnijcie, żeby przynajmniej raz w tygodniu to właśnie on lub ktoś z rodziny zajął się dzieckiem chociaż przez parę godzin, abyś mogła odpocząć, się zrelaksować i nabrać nowych sił na dalsze wyzwania związane z macierzyństwem. W czasie kiedy masz go tylko dla siebie będzie Ci bardzo trudno nie myśleć o dziecku, ale postaraj się go wykorzystać jak najlepiej, aby odpocząć. Możesz ten czas wykorzystać na sen, którego na pewno Ci brakuje, udać się do SPA lub po prostu z filiżanką herbaty posiedzieć w ogrodzie. Wszystko zależy od Ciebie jak wolisz odpoczywać.

Jeśli odpoczynek nie zdaje egzaminu warto pójść na wizytę do specjalisty, który zdiagnozuje problem i pomoże się go pozbyć. Nie należy lekceważyć objawów depresji a szukanie pomocy to żaden wstyd dlatego w tak kryzysowej sytuacji nie bój się o nią prosić.

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie jesteś sama i zawsze otrzymasz wsparcie. Mąż, rodzice przyjaciele zawsze będzie ktoś przy Tobie na kogo możesz liczyć. Nie lekceważ objawów i nie zwlekaj z pójściem problemem nawet do psychologa lub psychiatry ponieważ kiedy będziesz miała w najbliższych wsparcie oraz opiekę specjalisty szybciej uporasz się z chorobą jaką jest depresja poporodowa.