Czy karmić piersią?

Zapewne może wydawać się oczywiste, ale karmienie piersią dla dziecka jest bardzo ważna sprawą. Już od pierwszych dni po narodzeniu noworodek jest narażony na mnóstwo chorób które mogę Ci się wydawać nieistotne. Jednak zwykły katar może być bardzo niebezpieczny i zazwyczaj kończy się wizytą w szpitalu. Oprócz bezcennych wartości odżywczych, mleko mamy zawiera również przeciwciała, które wspomagają układ odpornościowy dziecka. Musisz również sobie uświadomić, że Twoje dziecko do czasu narodzin nie używało przewodu pokarmowego tylko całe odżywianie odbywało się poprzez pępowinę. Naturalną rzeczą jest że takie maleństwo ma przystosowany organizm, żeby spożywać pokarm od swojej mamusi, dlatego stosowanie innych zamienników może spowodować różne dolegliwości, które z kolei mogą okazać się dla niemowlęcia bardzo bolesne. Zatem czy powinnaś karmić piersią? Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań wtedy odpowiedź jest tylko jedna. Oczywiście że powinnaś karmić swoje maleństwo piersią.

Jak często karmić piersią?

W przeciwieństwie do mleka podawanego butelką, mleko mamy jest szybciej trawione co w konsekwencji sprawia, że karmienie odbywać się będzie nawet co 2 godziny. Bez względu czy to dzień czy noc noworodek będzie się domagał jedzenia. Karmienie powinno odbywać się w razie potrzeby, kiedy dziecko będzie go potrzebowało. Jednak jeśli będzie spało ponad 4 godziny wtedy warto przyłożyć je do piersi, aby się najadło ponieważ taki czas to już długo jak na takie maleństwo. Przerwa pomiędzy karmieniami noworodka nie powinna być dłuższa niż 3 i pół godziny.

Jak długo karmić piersią?

Zazwyczaj karmienie piersią trwa około 30 – 40 minut. Jednak nie można tego traktować jako wyznacznika dobrego czasu karmienia ponieważ każde dziecko jest inne i dlatego ten czas może się różnić. Są dzieci które najedzą się już w ciągu 10 minut ale i też takie które potrzebują 40 minut. Trzeba obserwować dziecko i wyczuć chwilę w której przestaje jeść a zaczyna się bawić.

Czy karmiąc piersią trzeba noworodka dopajać?

W pierwszych miesiącach po porodzie dziecko nie trzeba dopajać. Wszystko co potrzebuje zapewnia mu pokarm mamy. Nawet w ciepłe dni. Jedyne co zaleca się stosować, w naszym klimacie, to witamina D3. Dawkowanie należy oczywiście skonsultować z lekarzem. Ważne jest, aby w czasie karmienia mama odpowiednio o siebie dbała ponieważ każdy aspekt w życiu może mieć wpływ na pokarm. Zarówno odpowiednie odżywianie jak i życie codzienne może wpływać na ilość pokarmu jaki jest wytwarzany.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie: Czy karmić piersią? odpowiedź to: oczywiście że tak. W skrajnych i wyjątkowych sytuacjach zdrowotnych jest to odradzane, ale jeśli dziecku i mamie nic nie dolega to jak najbardziej należy karmić dziecko piersią. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach po porodzie. Odżywione dziecko w tak naturalny sposób będzie zdrowsze a rozwój odbywać się będzie w prawidłowy sposób. Ważną sprawą jest prawidłowe i zdrowe odżywianie mamy ponieważ wszystko co zje trafia do pokarmu.