Co przyszły tata powinien wiedzieć?

Skoro czytasz ten artykuł to oznacza, że wiesz już że zostaniesz tatą. Zwłaszcza w sytuacji kiedy to Twoje pierwsze dziecko to powinieneś wiedzieć o kilku sprawach i nauczyć się wykonywać kilka podstawowych czynności.

Zadbaj o żonę

W najbliższym czasie czeka Cię przede wszystkim mnóstwo szczęścia. Same oczekiwanie przyjścia na świat dziecka to sporo radości. Kiedy będzie można już poczuć i zaobserwować ruchy dziecka przepełni się niesamowita euforia. Trzymanie ręki na brzuchu żony kiedy maleństwo jest aktywne ruchowo da Ci nie zapomniane chwile. Jednak pamiętaj, że jako przyszły tata będziesz miał też sporo obowiązków. Wspieraj swoją partnerkę na każdym kroku. Zwłaszcza jeśli to Wasze pierwsze dziecko, to będzie nieraz wystraszona i pełna niepokoju, dlatego musi wiedzieć, że może na Ciebie liczyć w każdej chwili.

Szkoła rodzenie

Zaangażuj się aktywnie z wszystkimi sprawami związanymi z ciążą. Pomóż w wyborze lekarza, który będzie miał przyszłą mamę i dziecko pod swoją opieką. Weź aktywny udział w szkole rodzenia i nie bój się pytać nawet o najbardziej oczywiste sprawy a nie zaskoczy Cię nawet najbardziej kryzysowa sytuacja i tym bardziej sam moment porodu.

Przygotowanie domu na przyjście dziecka

Kiedy już przyjedzie do domu dopiero co urodzony maluszek, będzie bezradny i wymagać będzie wyjątkowej troskliwości oraz opieki. Warto się do tego odpowiednio przygotować. Niezbędne rzeczy:

  • łóżeczko
  • ubrania – śpioszki, body, bluzeczki, skarpetki, czapeczki
  • pieluchy – jednorazowe
  • pieluchy tetrowe
  • becik
  • kosmetyki – warto porozmawiać z położną, która doradzi w jakie się zaopatrzyć
  • zabawki które potrafią symulować biały szum i bicie serca – to uspokaja dziecko
  • akcesoria – butelki, smoczki, obcinaczki do paznokci dla niemowląt
  • wózek

Wydatków będzie sporo, dlatego warto zaopatrywać się w niezbędne rzeczy już od chwili kiedy dowiedzieliście się że zostaniecie rodzicami.

Zmiana pieluch

Jeszcze przed porodem naucz się jak zmienia się pieluszki. Przyda Ci się ta umiejętność.

Wizyty kontrolne

Bierz udział w wizytach kontrolnych. Zobaczysz ile radości Ci przyniesie taka wizyta kiedy dowiecie się, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Twój udział w wizytach u lekarza też będzie wsparciem dla Twojej żony. Nie zapominaj o tym.

Poród rodzinny

Przed porodem porozmawiajcie o tym czy będziesz przy porodzie. Ja nie wyobrażam sobie aby przyszły tatuś nie był obecny, ale to moje zdanie. Wiem że każdy ma swoje zdanie na ten temat.

Podsumowanie

Wiele będzie się działo w najbliższym czasie. Wiele będziesz musiał poświęcić i bardzo mocno się przyłożyć ponieważ przybędzie Ci obowiązków. Nawet mimo wielu zajęć i wyzwań jakie czekają przed Tobą, przekonasz się ile jest szczęścia, radości i dumy z bycia Tatą.