Co czeka Cię po porodzie?

Na pewno już nie możesz się doczekać kiedy będzie już ten długo oczekiwany poród. Rozmowy z rodziną przyjaciółkami zapewne tyczą się tylko samego porodu. Jak będzie przebiegał, kiedy jechać na porodówkę, jakie i kiedy będą skurcze, kiedy przeć i jak oddychać. Jednak za pewno jeszcze nie zdarzyło się rozmawiać też o bardzo ważnej sprawie a mianowicie kiedy już będzie po porodzie to co dalej?

Co po porodzie ?

Kiedy już przytulisz swoje, świeżo urodzone maleństwo, to na pewno poczujesz zarówno ogromną ulgę jak i radość. Jednak jeszcze czeka Cię kilka spraw kiedy tak naprawdę będziesz mogła odetchnąć.

Rodzenie łożyska

Kilka minut po porodzie poczujesz kolejne skurcze. Nie będą już tak intensywne jak podczas porodu jednak znacząco je poczujesz. To znak że właśnie urodzisz łożysko oraz błony płodowe. Położna będzie musiała sprawdzić czy zostało urodzone w całości ponieważ nawet najmniejszy fragment grozi komplikacjami. Nie masz się czym martwić Pani położna się tym zajmie.

Szycie

Podczas porodu drogi rodne zostały bardzo nadwyrężone co spowoduje pęknięcia. Należy je zszyć. Cały zabieg odbędzie się pod znieczuleniem więc nawet niczego prawdopodobnie nawet nie poczujesz.

Co z dzieckiem?

Dziecko natomiast zostanie zwarzone, zmierzone i ubrane. W końcu w Twoim brzuszku miało cieplutko dlatego nie można pozwolić aby zmarzło 🙂

Sala poporodowa

Następnie zostaniesz przewieziona na salę poporodową gdzie będziecie mogli, Ty i Twoje maleństwo w końcu odpocząć. Na pewno poczujesz się wyczerpana. Być może głodna, spragniona lub nawet obie te rzeczy. Nie krępuj się i spokojnie teraz możesz się posilić. Jeśli czujesz się nie komfortowo weź prysznic. Jednak pamiętaj aby nie wstawać samej. Ktoś musi Ci pomóc ponieważ dopiero co będziesz po sporym wysiłku.

Podsumowanie

Gratuluje 😀 Będzie już po wszystkim. A Ty możesz się cieszyć, że właśnie zostałaś mamusią małego dzieciątka.